WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Złożyli przysięgę

URZĄD WOJEWÓDZKI
Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyli w Olsztynie uroczystą przysięgę.

Przysięgali wiernie służyć Ojczyźnie i bronić jej niepodległości. W Olsztynie uroczystą przysięgę złożyło 80 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Jak mówią, wojsko to dla nich sposób na życie, ale też wyraz patriotyzmu, a nierzadko kontynuacja rodzinnych tradycji. „Interesuję się tym, tatuś też w mundurze był” – mówi szer. Aleksandra Dębińska. „Od dziecka zawsze wszelkie wydarzenia, nasza Ojczyzna, wywoływały u mnie silne emocje, zawsze byłem z tym mocno związany. Chcę się uczyć, żeby bronić moją Ojczyznę, moich bliskich, siebie i myślę, że ta służba przygotowawcza to był bardzo dobry wybór na sam początek” – dodaje szer. Klaudiusz Gleba.

Przysięga to ważny moment w życiu każdego żołnierza. „Dzień szczególny, bowiem sztandar, na który przysięgamy, jest tym, co jednoczy żołnierzy. Jest symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa. Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą pamiętajcie, aby godnie reprezentować wartości oraz ideały, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków” – podkreśla gen. bryg. Wojciech Ziółkowski, pełniący obowiązki dowódcy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ochotnicy ukończyli trwające szkolenie podstawowe, w czasie którego poznawali podstawy żołnierskiego rzemiosła. „Łatwo nie było. Najgorzej dla mnie na przykład wstawanie rano, ale zdążyłam się przyzwyczaić. Strzelanie mi się bardzo podobało, taktyka, wszystko, dla mnie super” – mówi szer. Aleksandra Dębińska.

W tej uroczystej chwili żołnierzom towarzyszyli najbliżsi. „Jest dreszczyk emocji, przyznam się. Nawet troszeczkę wzruszenia. Ona już tak myślała o tym od dawna, także myśmy byli przygotowani, że kiedyś to nastąpi” – mówi pani Joanna Dębińska. „Wzruszenie przede wszystkim. Wzruszenie i radość wielka” – dodaje Agnieszka Hanc-Gleba.

Zasadniczą dobrowolną służbę wojskową wprowadziła Ustawa o Obronie Ojczyzny. Składa się z dwóch etapów – 28-dniowego szkolenia podstawowego, po którym żołnierze mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy. „Niedaleko naszych granic toczy się wojna. To wywołuje z jednej strony niepokój społeczeństwa, ale z drugiej strony także odruch patriotyczny chęci obrony Ojczyzny. Dzisiaj widzimy kolejnych żołnierzy, którzy przystępują do dobrowolnej służby wojskowej i są gotowi służyć swojej Ojczyźnie. To bardzo budujące, bardzo nas cieszy” – mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Jesteście przeszkoleni, potraficie posługiwać się bronią, wiecie co zrobić, jak się należy zachować, gdyby Ojczyzna wezwała, gdyby była taka potrzeba. Oczywiście robimy wszystko, żeby takiej potrzeby nie było, dlatego zwiększamy liczebnie Wojsko Polskie, dlatego uzbrajamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń. Ta broń, nowoczesna broń trafia do wszystkich jednostek Wojska Polskiego, również do 16. Dywizji Zmechanizowanej, która także się rozrasta” – podkreśla Mariusz Błaszczak.

Przysięgę żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej zakończyła uroczysta defilada.