WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Stowarzyszenie "Nasz Wieś" z Frączek

GMINNY OŚRODEK KULTURY W DYWITACH
Stowarzyszenie „Nasza Wieś” z Frączek działa od 2001 roku. Jego głównym zadaniem jest rozwój wsi oraz własnych pasji i umiejętności.

Stowarzyszenie „Nasza Wieś” z Frączek funkcjonuje od kwietnia 2001 roku i powstało przede wszystkim z potrzeby serca. Członkami są mieszkańcy wsi, którzy wspólnie chcieliby zmieniać jej oblicze, a także znaleźć nowe możliwości rozwoju dla siebie i swoich dzieci.

Założycielką Stowarzyszenia jest Alicja Wąsik, która kierowała nim przez ostatnie 20 lat. Za jeden z największych sukcesów uważa wyremontowanie i zaadaptowanie świetlicy we Frączkach. Dzięki temu Stowarzyszenie zyskało miejsce spotkań. Stowarzyszenie „Nasza Wieś” organizuje wiele imprez i wydarzeń, takich jak choćby kolęda warmińska, która odbywa się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Jednym z najważniejszych i najhuczniejszych działań jest Noc Sobótkowa organizowana w wigilię Świętego Jana. Impreza łączy wiele pokoleń i przyciąga ludzi z każdego zakątka województwa.

„Stowarzyszenie realizuje wiele takich różnych imprez kluczowych. Jedną pierwszą taką właściwie była Kolęda Warmińska. Przez wiele lat, w drugi dzień Świąt z Frączek, czasami były to grupy 32 osobowe, gdzie musieliśmy dzielić dzieci, bo na raz nie wchodziły do mieszkań z kolędą. Później z czasem nasze dzieci dorosły, rozjechały się do szkół i niejako ten obrzęd upadł. Chociaż tęsknimy za nim i w drugie święto zastanawiamy się, czemu nie ma kolędników. Ale kolejną taką rzeczą, która trwa i trwa do dziś, jest Noc Sobótkowa. Zwykle w Wigilię Świętego Jana organizujmy we Frączkach Noc Sobótkową. Mówimy, że to jest nasza taka świecka kolejna tradycja, ponieważ od wielu lat ta impreza jest powtarzana, łączy wiele pokoleń. Przybywają ludzie nie tylko z Frączek, ale też z okolic, z Olsztyna. Naprawdę dostarcza nam wiele radości” – mówi Alicja Wąsik.

Ważnym elementem integracji mieszkańców Frączek jest teatr. Grupa teatralna zrzesza ludzi różnych zawodów i w różnym wieku, których łączy wspólne zamiłowanie do teatru. Grupa, prócz licznych spektakli wystawianych w swojej świetlicy i na scenach Ośrodków Kultury, zaprezentowała się na Wojewódzkim Festiwalu Sztuki Czytania, gdzie zajęła III miejsce. Mieszkańcy świetnie bawią się przy kolejnych wspólnych produkcjach, co buduje miłość do teatru i zaangażowanie społeczne.

Obecnie „Nasza Wieś”  zrzesza 15 członków, przede wszystkim pań. Prowadzą zajęcia rękodzielnicze, florystyczne, szydełkowania, czy warsztaty kulinarne, w tym chociażby wspólne lepienie pierogów.

Członkowie Stowarzyszenia inicjują również różne wydarzenia dla społeczności lokalnej, takie jak Czytanie w wykonaniu aktorek Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Joanny Fertacz i Ireny Telesz-Burczyk. Panie są znane z serialu „Nad rozlewiskiem", którego fragmenty nagrywane były we Frączkach. Mieszkańcy na planie filmowym poznali aktorki i zaprosili je do swojej wsi. Obecność aktorek była ucztą artystyczną, za którą mieszkańcy podziękowali własnymi produktami.

Członkowie Stowarzyszenia są również bardzo zaangażowani społecznie. Dzięki ich pomocy udało się wspomóc najstarszych mieszkańców wsi w okresie pandemii. „Mieszkańcy w ubiegłym roku, w roku 2020, bardzo chętnie włączali się w różne akcje charytatywne prowadzone dla naszych mieszkańców na terenie gminy. Mieszkańcy szyli maseczki, organizowaliśmy się sami tutaj w świetlicy, w swoich domach. Naszym takim dużym przedsięwzięciem było zorganizowanie pomocy dla seniora. Było to gotowanie wspólne, wolontarystyczne obiadów dla naszych seniorów z naszej miejscowości. Zaczynaliśmy od około 15 obiadów wydawanych raz w tygodniu. Skończyłyśmy chyba na około 30. Mieszkańcy gotowali to, co potrafią. Posiłki dostarczane były pod drzwi” – mówi Bogusława Kamińska, prezes Stowarzyszenia „Nasz Wieś”.

Stowarzyszenie „Nasza Wieś” we Frączkach to świetny przykład tego, jak wiele można osiągnąć dzięki wspólnej pracy lokalnej społeczności.