WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Lokalne Grupy Działania na wspólnym forum

Stowarzyszenie Kraina Drwęcy i Pasłęki
Forum Lokalnych Grup Działania to okazja do wymiany doświadczeń, poznawania nowych idei i wspólnego rozwiązywania problemów. W tegorocznej edycji poruszono m.in. koncepcję Smart Villages i krótkie łańcuchy dostaw żywności.

Lokalne Grupy Działania to organizacje, które służą pomocą i fachowym wsparciem w regionalnych inicjatywach. Raz do roku stowarzyszenia organizują spotkanie, które wspiera wymianę doświadczeń i opracowanie nowych strategii działania. „Mamy możliwość uczestniczenia w Forum Lokalnych Grup Działania Warmii i Mazur. Takich Lokalnych Grup Działania mamy 12 w naszym województwie warmińsko-mazurskim i Stowarzyszenie „Kraina Drwęcy i Pasłęki” jest jedną z takich Lokalnych Grup Działania. Jest to dla nas ważny moment, ponieważ wymieniamy się doświadczeniami, wymieniamy się różnymi sprawami bieżącymi, jakimiś problemami, staramy się je razem rozwiązywać w wielkiej współpracy” – przyznaje Ilona Grabowska, kierownik biura Stowarzyszenia „Kraina Drwęcy i Pasłęki”.

W Forum biorą udział pracownicy poszczególnych biur, a także przedstawiciele Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego. „Jest to dla nas bardzo cenne spotkanie, ponieważ jest to okazja do uzyskania informacji na temat statystyk efektów wdrażania programu, wymianę informacji na temat bieżących zmian zachodzących w przepisach prawa, uwagi na temat realizowanych nadzorów, kontroli” – mówi Dariusz Kizling, prezes zarządu LGD „Mazurskie Morze”.

Forum służy przede wszystkim rozmowom o przyszłości. Dlatego nie zabrakło tematu nowej perspektywy programowania i nowych środków unijnych. Forum Lokalnych Grup Działania pozwala na zapoznanie się z proponowanymi programami oraz wypracowanie wspólnego stanowiska.

W planie tegorocznego Forum znalazło się przedstawienie idei Smart Villages, która może okazać się pomocną koncepcją w rozwoju obszarów wiejskich i podkreśleniu ich atrakcyjności. Lokalne Grupy Działania przeprowadzą konkurs w ramach grantów w celu wybrania najlepszych koncepcji Smart Villages obejmujących daną miejscowość lub kilka sąsiednich. Wdrożenie takich koncepcji w przyszłości przyczyni się do stworzenia miejsca bardziej przyjaznego dla mieszkańców. „Są to inteligentne wioski, uczymy się dopiero teorii i uczymy się pracy ze społecznością lokalną, aby te koncepcje powstawały. W Polsce koncepcja Smart Village już jakiś czas funkcjonuje. Były różne konkursy dla wiosek, które próbowały stawiać pierwsze kroki w tej teorii, natomiast jeśli chodzi o samo podejście LEADER, o Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, jest to nowość” – mówi Agata Domżał z LGD „Owocowy Szlak”.

Organizatorem tegorocznego Forum była Lokalna Grupa Działania „Mazurskie Morze”. Dwudniowe spotkanie odbyło się w Starych Sadach koło Mikołajek.