WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Dywity pomagają przedsiębiorcom

KOPERNIK.TV
Półroczne zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz udostępnienie swojej przestrzeni reklamowej. O wsparciu, które gmina Dywity w czasie pandemii koronawirusa oferuje lokalnym przedsiębiorcom, rozmawiamy z wójtem Danielem Zadwornym.

Paweł Amulewicz, Telewizja Kopernik: Jakie nastroje panują wśród przedsiębiorców, którzy działają w gminie Dywity?

Daniel Zadworny, wójt gminy Dywity: W zależności od branży i wielkości przedsiębiorstwa opinie są różne. Spotykałem się z opiniami pozytywnymi, ale i negatywnymi, szczególnie od większych przedsiębiorców, że ta pomoc nie jest aż tak satysfakcjonująca.

Jaką pomoc oferuje gmina?

Jedną z najbardziej medialnych akcji, która się pojawiła w przestrzeni publicznej, która znalazła naśladowców, to udostępnienie swojej przestrzeni reklamowej dla przedsiębiorców, którzy zostali objęci ograniczeniami poprzez rozporządzenie Rady Ministrów. Skorzystało z tej formy wsparcia ponad 20 przedsiębiorców. To są emisje materiałów medialnych na łamach prasy w odstępie tygodniowym. Jesteśmy jedną z pierwszych, a może pierwszą gminą na Warmii i Mazurach, która zdecydowała się na zwolnienie z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalności gospodarcze objęte zakazami wynikającymi z rozporządzenia Rady Ministrów.

Warto wspomnieć, że od początku pandemii urząd był dla przedsiębiorców otwarty.

Były zamknięte drzwi do urzędu, ale jeżeli ktoś się pojawił, to ochroniarz pytał w jakiej sprawie, potem był kontakt z kierownikiem referatu czy jest konieczność rozmowy, czy nie. Jeśli nie, to pismo było zostawiane w urnie przed urzędem, a jeżeli tak, to człowiek wchodził i była rozmowa ze środkami ostrożności typu maseczki, my nawet wyposażyliśmy interesantów w maseczki, zachowane odległości.

A jakie zmiany odnotowaliście jako gmina jeśli chodzi o przychody z podatku PIT?

W tym roku planowaliśmy poziom taki jak w poprzednim, to miało być 17,8 mln złotych, niestety z pierwszej transzy otrzymaliśmy z Ministerstwa, w kwietniu okazało się, że tych pieniędzy jest 40%. Jeżeli to by się utrzymało, to w gminie mielibyśmy około 7 milionów mniej w budżecie, to jest cofnięcie gminy do stanu 5 lat temu.

Czego chciałby Pan życzyć przedsiębiorcom z gminy Dywity?

Ja się bardzo cieszę, że przedsiębiorcy wspierali samorząd, a samorząd przedsiębiorców w tym okresie. Mam nadzieję, że taka symbioza da nam realną szansę przejścia epidemii dla dobra i przedsiębiorców, i wspólnoty lokalnej. Tego sobie i przedsiębiorcom życzę.

Dziękuję za rozmowę.