WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Cittaslow: Bisztynek

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Bisztynka, jednego z miast sieci Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Bisztynek to niespełna 2,5-tysięczne miasteczko w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego. To niewielka społeczność ludzi, którzy dobrze się znają. Często żyją tu od pokoleń i nie zamieniliby tego miejsca na żadne inne. „To jest bardzo dobre miejsce, możemy skupić się na rodzinie, nie tracimy czasu na korki, bo ich nie ma, wszędzie jest blisko, mam pod ręką szkołę, żłobek, przychodnię” - podkreśla Justyna Kobryń, mieszkanka Bisztynka.

Niezwykły klimat Bisztynka tworzy architektura i zabytki, wśród których warto wymienić kościół pw. św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa, kościół poewangelicki, który obecnie pełni rolę galerii sztuki, a także „Kamień Diabelski”. To głaz narzutowy będący pomnikiem przyrody, który wedle legendy przyniósł tu sam Diabeł.

Bisztynek doskonale wpisuje się w ideę „miast dobrego życia”, dlatego w 2005 roku przystąpił do Sieci Miast Cittaslow. Dziś widać tego efekty, miasto zmienia się w oczach dzięki pieniądzom pozyskiwanym przez sieć z Unii Europejskiej. „Realizujemy w gminie Bisztynek inwestycje na ponad 10 milionów, z czego dwie – w ramach współpracy z Urzędem Marszałkowskim z sieci Cittaslow” - informuje burmistrz Bisztynka Marek Dominiak.

Te dwie inwestycje to „Młodzieżowy Klub Integracji Społecznej – adaptacja Bramy Lidzbarskiej wraz z zagospodarowaniem otoczenia” oraz „Poprawa dostępności usług społecznych – modernizacja i adaptacja istniejącego obiektu w celu nadania nowej funkcji społecznej”. Ich realizacja zaczęła się na początku roku.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.