WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

Jubileusz Instytutu PAN

IRZiBŻ PAN
To był wyjątkowy wieczór dla olsztyńskich naukowców. Na uroczystej gali podsumowano 30 lat funkcjonowania Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk.

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk funkcjonuje w Olsztynie już od trzech dekad. Placówka powstała 1 kwietnia 1988 roku, a pod obecną nazwą działa od roku 1995. Ten okrągły jubileusz olsztyńscy badacze celebrowali podczas wyjątkowej gali. Był to moment na podsumowanie szczególnie ostatnich pięciu lat funkcjonowania placówki, w ciągu których Instytut odniósł wiele znaczących sukcesów. „Poprawiliśmy naszą rozpoznawalność jako marki, bo myśmy bardzo dobrze funkcjonowali przez ostatnie lata, aczkolwiek nie docieraliśmy do świadomości społecznej. W tej chwili nastąpił przełom, mam na myśli wszelkiego rodzaju działalności popularyzacyjne, z którymi wychodzimy z instytutu i pokazujemy, co robimy” - mówi prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu. Ostatnie lata to także czas, gdy Instytut zdobył status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego oraz został członkiem międzynarodowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze Żywności – EIT Food, skupiającej uniwersytety i ośrodki badawcze z czołowych pozycji rankingów naukowych oraz największe potęgi biznesowe.

Aktywność Instytutu doceniono przyznając mu liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich Laur „Najlepszym z Najlepszych” i tytuł „Lidera Innowacji”. „Z jednej strony mówimy o 30 latach pewnego spełnienia, jeżeli chodzi o badania naukowe, ale z drugiej o ważnym zadaniu popularyzacji nauki. Instytut został nagrodzony przez serwis PAP „Nauka w Polsce”, ale także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, i wykonuje gigantyczną pracę na rzecz tego, żeby polska gospodarka odeszła od modelu imitacyjnego na model innowacyjny” - podkreśla Michał Wypij z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Najbliższe wyzwania Instytutu to przenosiny do nowopowstającej siedziby w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznym. Umowę w tej sprawie dyrekcja jednostki podpisała z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. A jakie obszary badawcze będą rozwijane? „Naszą główną myślą jest to, aby dowiedzieć się, w jaki sposób składniki żywności wpływają na układ, jakim jest organizm ludzki. Zajmujemy się również rozwiązaniem problemów związanych z chorobami takimi jak alergia pokarmowa, choroba trzewna, cukrzyca typu drugiego, otyłość, to są sztandarowe problemy nie tylko w Polsce, ale i w Europie oraz na świecie” - mówi prof. Barbara Wróblewska, zastępca dyrektora IRZiBŻ PAN w Olsztynie ds. naukowych.

Jubileuszowa gala była również okazją do nagrodzenia osób szczególnie związanych z rozwojem placówki. Dyrekcja wręczyła im Medale „Zasłużony dla Instytutu”. Tradycją takich wydarzeń jest również uhonorowywanie badaczy, którzy w danym roku osiągnęli kolejne stopnie naukowe. Tym razem wyróżniono profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów. Ci ostatni złożyli również uroczyste przyrzeczenie.