WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA

  • Kopernik TV
  • TELEWIZJA AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI...

(Kompost)osujemy

WFOŚiGW
Kompostowanie to prosty i efektywny sposób na przetwarzanie odpadów organicznych w wartościowy nawóz dla ogrodu.

Kompostowanie to prosty i skuteczny sposób na przekształcanie odpadów organicznych w wartościowy nawóz, który można wykorzystać w ogrodzie. Jest to praktyka, która w ostatnich latach wraca do łask, zwłaszcza w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. Dzięki kompostowaniu możemy znacząco zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze na zakupie nawozów.

Jak zacząć kompostowanie?

Zacząć kompostowanie jest łatwiej, niż się wydaje. Pierwszym krokiem jest wybór kompostownika. „Jeżeli mamy fundusze na to odpowiednie, tzw. termokompostowniki, kupujemy gotowe, plastikowe pojemniki, w których kompostujemy. Przy mniejszym funduszu, bardziej estetycznym zalecam zrobienie kompostowników z drewna” – radzi Piotr Chmielewski z okręgowego zarządu Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie. Kompostownik powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu – najlepiej w pewnej odległości od domu, by uniknąć nieprzyjemnych zapachów. „Powinno być to miejsce, które jest dla producenta kompostu łatwo dostępne, żeby te resztki miał łatwo tam dostarczać, ale też zacienione, żeby nie tracić wilgotności, ponieważ ta wilgotność powinna być utrzymana na poziomie 50-60 procent. Jak to sprawdzić? Najłatwiej pobrać ręką próbkę ze środka tych odpadów i zgnieść w dłoni. Jeżeli na rękawiczce mamy ślad wilgoci, to znaczy, że jest prawidłowa” – mówi Anika Karolak z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie. By kompostowanie przebiegało prawidłowo, kompostownik musi mieć dobrą cyrkulację powietrza. Warto regularnie przewracać kompost, by zapewnić odpowiednie napowietrzenie.

Co wrzucać do kompostu?

Do tak przygotowanego kompostownika można wrzucać szeroką gamę odpadów organicznych. Kluczem udanego kompostowania jest zachowanie równowagi między materiałami „zielonymi” a „brązowymi”. „Kora drzewna, elementy gałęzi lub gałęzie rozdrobnione, ale także popiół z węgla drzewnego oraz niezadrukowany, to jest bardzo ważne, papier. Druga część, która powinna stanowić około 50 procent kompostu, jest to ta część zielona i to są wszystkie odpady z naszego ogrodu, czyli koszona trawa, pędy roślin, płatki, a także odpady z naszej kuchni” – wyjaśnia Anika Karolak.

Korzyści z kompostowania

Kompostowanie przynosi wiele korzyści, zarówno dla środowiska, jak i dla domowego budżetu. Dzięki tej praktyce zmniejszamy ilość odpadów organicznych trafiających na wysypiska, wzbogacamy glebę w cenne składniki odżywcze, zwiększamy bioróżnorodność oraz eliminujemy potrzebę zakupu komercyjnych nawozów. „Podłoże, które uzyskamy z kompostownika, zastąpi nam nawożenie na działce, bo ten kompost sobie rozprowadzimy na naszej grządce warzywnej, następnie go przekopiemy wiosną i będą nam dużo ładniej rośliny rosły, warzywa, będą lepsze plony. Wtedy unikamy nawożenia chemicznego, także pieniążki zostają również w portfelu” – mówi Piotr Chmielewski.